Przyspieszenie bicia, zwolnienie lub jakakolwiek nieregularność pracy serca to jest właśnie arytmia. Czasem jest banalną dolegliwością, która nie wymaga leczenia, często jednak związana jest z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Prawidłowy rytm serca wynosi około 60 – 100 uderzeń na minutę. Nieco wolniej bije serce nastolatków i sportowców. Wyraźnie zwalnia także wtedy gdy śpimy, dodatkowe skurcze serca albo zwolnienia jego rytmu występują także u zdrowych ludzi. Dzieje się tak rzadko i zwykle tego nie zauważamy. Zaburzenia występują najczęściej gdy coś złego dzieje się w naszym organizmie. Zaburzenia takie wymagają leczenia najpierw jednak trzeba je wykryć, a to niełatwe prawidłowy rytm serca jest miarowy Skurcze mięśni serca odbywają się regularnie. Dzięki specjalnym komórkom które tworzą i przekazują impulsy elektryczne.
Czasem jednak dochodzi do zakłóceń w pracy i pojawiają się zaburzenia rytmu. Nie zawsze odczuwa się zaburzenia rytmu serca, czasami nie powodują one żadnych dolegliwości Najczęściej jednak powodują tak zwane kołatanie czyli uczucie szybkiego bądź niemiarowego bicia serca. Arytmii sprzyja także wiele chorób związanych z innymi niż serce narządami na przykład astma oskrzelowa, zaburzenia hormonalne na przykład choroby tarczycy lub cukrzyca, zaburzenia poziomu soli mineralnych a także przedawkowanie leków oraz urazy czy zabiegi operacyjne.