Charakterystyka świerzbu usznego u psa

Świerzb uszny u psa to choroba, którą wywołuje obecność roztocza pasożytującego w okolicy ucha. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z innym zakażonym zwierzęciem. Atakuje od przede wszystkim przewody słuchowe, połączony jest często z zapaleniem ucha.

Objawy świerzbu usznego

Do charakterystycznych objawów świerzbu usznego zalicza się swędzenie oraz pojawienie się brunatnej wydzieliny wypełniającej kanał słuchowy. Na skutek wzmożonego drapania, na wewnętrznej stronie małżowiny usznej pojawiają się bardzo charakterystyczne, suche grudki utworzone z woskowiny zmieszanej z krwią. Drapanie powoduje także pękanie naczynek krwionośnych w małżowinie usznej.

Leczenie

Po postawieniu diagnozy przez weterynarza, zostaje zastosowane odpowiednie leczenie. Stosuje się preparaty aplikowane bezpośrednio do ucha po jego odpowiednim oczyszczeniu. Warto pamiętać o odpowiedniej higienie, aby uniknąć zarażenia. Pomocniczo w leczeniu świerzbu usznego u psa, stosuje się preparaty przeciw pasożytnicze w formie kropel stosowanych na skórę grzbietu.

Warto zadbać o swojego pupila, ponieważ nieleczony świerzb uszny może prowadzić do pojawienia się poważnych stanów zapalnych ucha, które mogą mieć poważne konsekwencje.