W polskiej kuchni szpinak jest wyjątkowo ważnym warzywem – spożywa się go głównie jako dodatek do sosów, makaronów i świeżych sałatek. To także wyjątkowo wartościowe warzywo, które warto włączyć co codziennej diety m.in. w formie koktajlów czy zup. Dlaczego warto jeść szpinak?
Szpinak – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Szpinak to wyjątkowo wartościowe warzywo. Jest doskonałym źródłem żelaza – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, na którego niedobór cierpi bardzo duża część populacji. Szpinak zawiera dużą ilość kwasu foliowego czyli witaminy, która pełni niezwykle istotną rolę u kobiet w ciąży minimalizując zagrożenie wystąpienia wad wrodzonych. Duża zawartość potasu wpływa na układ krwionośny i reguluje ciśnienie krwi. Regularne spożywanie szpinaku chroni przed nowotworami oraz chorobami serca. Na układ krwionośny ma wpływ również zawarta w szpinaku witamina K, która odpowiada za krzepliwość krwi, a jej niedobór może być wyjątkowo niebezpieczny. W warzywie tym znajdziemy także dużą ilość magnezu, który koi nerwy i reguluje pracę układu nerwowego. Z pewnością szpinakiem powinny zainteresować się kobiety, które na dłużej chcą zachować piękny i promienny wygląd – zawartość witamin E i A wspaniale wpływa na stan skóry oraz kondycję włosów i paznokci.
Szpinak – jak go przygotować?
Najczęściej szpinak spożywa się w sosie na bazie śmietany i sera pleśniowego z dodatkiem makaronu. Możemy przygotować również pyszny makaron penne ze szpinakiem fetą i suszonymi pomidorami. Jeśli nie przepadamy za smakiem szpinaku warto zblendować go z odrobiną wody oraz dodatkiem kiwi – kwaśny smak owocu niemal całkowicie zniweluje metaliczny posmak szpinaku przy zachowaniu wszystkich wyjątkowych wartości warzywa. Świeże liście szpinaku świetnie nadają się do przyrządzania lekkich sałatek z dodatkiem pomidorów, ogórków, rzodkiewki i papryki, do których dodać możemy aromatyczne, ziołowe dipy na bazie oliwy z oliwek, sera feta, ziaren słonecznika oraz włoskiej szynki.